MS v modernom päťboji seniorov a MS v Laser run pre kategóriu Elite.

V maďarskom hlavnom meste, Budapešti, sa konali od 1.9. do 8.9.2019 MS v modernom päťboji a MS v Laser run. Medzinárodná únia sa rozhodla spojiť MS v týchto dvoch disciplínach a uskutočniť ich v jednom meste a v tom istom termíne. Podarilo sa tak zorganizovať najväčšie podujatie v doterajšej histórii moderného päťboja, na ktorom sa v oboch disciplínach zúčastnilo vyše 750 pretekárov zo 60 krajín sveta.

V súťaži MS v modernom päťboji seniorov sme mali zastúpenie iba v pretekoch mužov, kde sa predstavila 100- vka pretekárov. Filip Lichanec, po sľubnom začiatku v kvalifikácii, kde bol po dvoch disciplínach na 26. mieste, sa žiaľ zranil a nemohol tak nastúpiť na záverečnú disciplínu, Laser run. V tejto seniorskej kategórii nás prenasledovala smola už pred začiatkom pretekov, kedy po ME seniorov sa ukázali zdravotné problémy Alici Lichancovej natoľko vážne, že sa musela pred MS podrobiť operácii a tak bolo po nádejách štartovať aj v mix štafetách, kde si 8. miestom na tohtoročných ME Alica a Filip vybojovali miestenku na MS.

V pretekoch MS v Laser run, ktoré sa konali iba pre kategóriu Elite a nie ako Open súťaž, ako v predchádzajúcom období, tj. iba pre pretekárov s licenciou UIPM a kde štartovalo vyše 600 pretekárov zo 60 krajín v 7-mich vekových kategóriách, sme dali priestor naším nádejám a to pretekárom v kategóriách mladších a starších kadetov.

Reprezentovala nás pätica pretekárov - Veronika Devečková, Linda Sýkorová, Tomáš Krompaský, David Matejov a Ronald Štofan. Všetci si počínali veľmi dobre. Už v kvalifikácii sa im podarilo všetkým prebojovať sa do finálovej časti súťaží, kde štartovalo iba 36 najlepších pretekárov z jednotlivých vekových kategórií. Najlepší výsledok dosiahla V. Devečková, ktorá skončila na 12.m., ale aj L. Sýkorová na 26.m., T. Krompaský na 24.m., D. Matejov na 35.m. a R. Štofan na 32.m. rozhodne nesklamali. Pekné bolo aj 18.m. našej mix štafety, v zložení L. Sýkorová a R. Štofan. Sme radi, že sa ukázala perspektíva do budúcnosti.

Naše poďakovanie za úspešné vystúpenie patrí pretekárom, ale aj dvojici trénerov, Tomáš Doležel a Ronald Chabreček, ktorí svojou trpezlivou prácou s mládežou majú podiel na tomto výsledku.

Podrobnej šie výsledky sú na webe UIPM - www.pentathlon.org